FRYZJER

DLA KOGO?

To zawód dla ludzi pomysłowych, kreatywnych i niezależnych. Konieczne jest poczucie piękna i estetyki. Na pewno w tym zawodzie odnajda się osoby energiczne, lubiące kontakt z ludźmi i wyzwania.

 

 

 

OPIS ZAWODU

Dobór fryzury – według wielu ekspertów najtrudniejszym zadaniem fryzjera jest wsłuchanie się w potrzeby klienta. Umiejętność łączenia własnej wizji wyglądu z tym, czego oczekuje klient jest nie do przecenienia.

Kolejną lub jednoczesną czynnością jest ogólna ocena stanu skóry głowy i włosów oraz ich naturalnych cech (takich jak kolor, skręt, gęstość, itd.). To istotny element pracy fryzjera, gdyż pewne choroby mogą wykluczyć zastosowanie określonych zabiegów fryzjerskich, a naturalne predyspozycje włosów i ich stan w pewien sposób narzucają też dobór fryzury.

Kreowanie fryzury obejmuje zarówno fachowe strzyżenie, jak i koloryzację, czy dekoloryzację, ondulowanie włosów oraz ich ułożenie. Za każdą z tych czynności kryje się sporych rozmiarów wiedza i umiejętności.

O tym, jak istotna jest wiedza z zakresu użycia farb i środków rozjaśniających do włosów wie każdy, kto chociaż raz spróbował zmienić kolor włosów na własną rękę. Zielone przebarwienia, spalone końcówki, nieoczekiwane barwne plamy to tylko niektóre niespodzianki, na które można się narazić. Podobnie jak dobrze przeprowadzona koloryzacja, tak i ondulacja ma ogromny wpływ na zdrowie i wygląd włosów. Każde z tych działań wymaga wiedzy w zakresie chemicznego składu, oddziaływania wysokich temperatur, stosowanych proporcji środków chemicznych, itp.

Fryzjer musi też dostosować sposób strzyżenia włosów do ich grubości, podatności, czy skrętu. A dostępnych jest wiele technik, m.in. strzyżenie brzytwą, nożem chińskim, degażówkami, cieniowanie, efilowanie, itd. Od zastosowanej metody będzie zależeć, czy włosy będą się „same” układały, czy będą puszyste, czy może bardziej wygładzone.

Układanie włosów wiąże się przede wszystkim z rozwiniętymi zdolnościami manualnymi fryzjera i jego wyobraźnią. Obecnie dostępna jest spora ilość szkoleń, które inspirują i informują o nowych technikach, materiałach, trendach w tym zakresie. Umiejętność układania włosów jest bardzo przydatna np. przy uczesaniach ślubnych, gdzie trzeba się szczególnie wykazać talentem i wyobraźnią.


Na stałe w ofertach salonów fryzjerskich zagościła usługa przedłużania włosów za pomocą doczepianych różnymi technikami pasem włosów, ale pojawiają się coraz to nowsze propozycje usług fryzjerskich.

Nasz krajobraz ostatnio wzbogacają coraz liczniej powstające „barber shopy”, czyli miejsca, gdzie fryzjerzy, zwani też barberami dbają, strzygą, przerzedzają, formują męskie brody i wąsy. Moda na brody pokazuje jak elastyczni są przedstawiciele zawodu fryzjera. Sam pomysł powrotu panów do bardzo męskiego wyglądu i eksponowania zarostu z pewnością zrodził się przy udziale fryzjerów stylistów, którzy odpowiedzieli na ogromną potrzebę zmian, kreowania nowego, modnego wizerunku wśród męskiej części klienteli. Rosnąca popularność tego rodzaju wyglądu w szybkim tempie doprowadziła do dostosowania oferty salonów fryzjerskich do potrzeb konsumentów, a nawet wprowadzenia wąskiej specjalizacji w zawodzie. /opis zawodu za: http://www.postawnaswoim.pl/kariera/fryzjer-opis-zawodu/ 

 

  

KWALIFIKACJE


FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich

 

MOŻLIWOŚCI PRACY PO UKOŃCZENIU SZKOŁY

Praca w salonie fryzjerskim, barberskim, własna działalność usługowa. Praca w branży telewizyjnej, reklamowej, teatralnej, filmowej i wielu innych.